Számoljunk Béláim!

2023. 10. 17. 13:34:26
Számoljunk Béláim!

Látható már egy ideje, hogy a globális élelmiszer kereskedelem rendszere milyen pusztító hatással bír a bolygó élővilágára, de az kevésbé, hogy mennyire pusztító hatása van a helyi gazdaságra.

Egy számolás segítségével azonban átláthatóvá tehetjük annak megmutatását, hogy fogyasztásunk milyen kaliberű élelmiszer piacot jelent. Ha nem is a pontos szám, de annak tömeg mutatja, hogy milyen jelentős önrendelkező hatásunk van a helyi gazadság védelmére, ha azt támogatóan vásárolunk, vagy épp milyen pénzek feletti rendelkezést adunk át a városunkban működő külföldi érdekeltségű üzlethálózatoknak, mely a hasznot a térségből nagyrészt elviszik. 

 

A kérdés tehát, amire a választ keressük: 

Mennyi pénz áramlik ki egy településről évente a globális kereskedelem következtében? Vagyis mennyi pénz nem jut a helyi gazdaságba?

Példánk Nyíregyháza, a 117.000 számú lakosával!

Mennyit költ ez a város élelmiszerre egy év alatt?

A képlet egyszerű: Lakosságszám x egy napi költés összege x 365 nap.

117.000 fő x 2000 Ft x 365 nap.

(Ha van aki nem tartja reálisnak a napi 2000 Ft-ot. Igaza van. Sok ember nem engedheti meg magának ezt az összeget. De mások ennél is többet költenek. És szabad mindenkinek elvégeznie ezt a számítást a saját becslése alapján. Mert nem is a konkrét összeg az érdekes, hanem a trend.)

Tehát egy évben Nyíregyházán nagyságrendileg élelmiszerre elköltünk:  85.410.000.000 Ft-ot 

Hogy megtudjuk mennyi pénz áramlik ki egy településről évente a globális kereskedelem következtében, vagyis mennyi pénz nem jut a helyi gazdaságba szükséges még egy szám, a helyi és a nem helyi termékek és vásárlások aránya. Tanulmányozva a városban lévő multik publikus jelentéseit a forgalmukról és  megbecsülve a városi piac forgalmát is,  kb. 10% az helyi forrásból származik, így 90% az ami külföldi forrásból származik.  Sajna a piacon is sok a nagybanin “termelő” értékesítő. 

Már csak egy művelet kell. 85. milliárd 90%-a: 76.000 milliárd. 

Egy évben ennyi pénzt ad oda ez a város a globális gazdasági szereplőknek. Ha egy falura elvégezzük ezt a számítást, akkor ott is hatalmas összegek jönnek ki.

Számoljatok utána, hogy egy 3000 lelkes településen ez az összeg valahol 1- 1,5 milliárd Ft évente.

Ez bizony eredmény, nem érdem!  ahogy Makovecz Imre mondta. 

De ezen lehet változtatni! 

Képzeljük el, hogy a következő években elkezd ez a trend változni azáltal, hogy egyre több ember dönt úgy, hogy változtat a szokásain, és főleg helyi forrásból származó ételt vásárolja!

Eleinte csak néhány tízmillió Ft-tal több áramlik vissza a helyi gazdaságba. Aztán 100 milliók, majd milliárdok.....

Mi lesz ennek a következménye?

- A helyben, azaz helyi gazdaságban maradt pénz forrása lesz  termelés színvonalának fejlesztésére  yes

- Munkaerőre felvételér, majd egyre több ember találhat magának megélhetést a helyi élelmiszer előállításában  yes yes

-A fiatalok visszatérhetnek a mezőgazdaság/ élelmiszer előállítás szektorba  yes  yes  yes

- Csökken a kivándorlás

- Ha több pénz jut a helyi gazdaságba, akkor az élelmiszer biztonság mellett a jövedelmek is nőhetnek, mely által egyre több emberek számára lesz elérhető a jobb minőségű élelmiszer.  yes  yes  yes  yes

....a sort lehet még folytatni, de azok megvalósulásának első és legfontosabb feltétele, hogy térj át minél nagyobb mértékben a helyi és hazai  élelmiszerek fogyasztására.

Hol találod meg azokat? A termelői piacon, bevásárló közösségben, a MiBoltunkban  és annak webáruházában